Rodzaje płyt warstwowych
Podział płyt warstwowych
W głównej mierze płyty warstwowe rozróżniamy przez wzgląd na zastosowanie. Tak czy owak mamy płyty warstwowe, na dach oraz chłodnicze. Każda spośród pozostaje całkiem odmiennie skonstruowana, ażeby rewelacyjnie dopasować je do miejsca wykorzystania. Zastosowanie oddziałuje na wybór materiałów, z których płyty warstwowe zostały wykonane. Ważny jest wtedy wybór rdzenia oraz zamka.
Budowa płyt warstwowych
Dalszym elementem odróżniającym płyty od siebie jest tych wyżej wymienionych trzon ochronny, zatem wszystkie te czynniki, co jest w pomieszczeniu płyty warstwowej. Na zewnątrz istnieje blacha ocynkowana pokryta przeważnie poliestrem. W środku jednak wynajdziemy trzy rozmaite rdzenie izolacyjne. Może to być styropian oraz pianka poliuretanowa czy bardzo twarda wełna mineralna.
Typy zamków w płytach warstwowych
Drugą kwestią odróżniającą płyty warstwowe od siebie to typy zamków. Oczywiście płyty należałoby ze sobą połączyć i z tego powodu mamy dwa typy zamków: wzorcowe i zaleta. Proste zamki rozmieszczone są na zewnątrz, a zamki zaleta są schowane, niewidoczne. ściśle w zależności od pola montażu danej płyty, zamki używa się zamiennie. Zamki zaleta używa się przede wszystkim w miejscach widocznych.
Wielowariantowość płyt warstwowych
Podany powyżej rozdzielenie jest podziałem właściwym, jednakże w jakiejkolwiek odmian wyszukamy wciąż masa odmiennych wariantów płyt. Choć płyty warstwowe dzielimy wyłącznie na ścienne, dachowe oraz chłodnicze, to wśród nich występują wciąż inne, rozlegle zużywane w budownictwie. Płyty wykorzystywane mogą być do produkcji ścian działowych czy przekryć dachowych, stropowych oraz wewnętrznych.
Płyty pojawiają się w różnorakich wariantach, od czterdzieści do dosłownie 200 mm. Posiadają ponadto rozmaite długości, zależnie od tego, w jakim miejscu są wykorzystywane. Płyty warstwowe, a dogłębnie okładziny są wielorako profilowane, mogłyby zostać proste, pofalowane, liniowane, trapezowane, mikroprofilowane, itp.