Ogrzewanie

Jak przebiega odprowadzanie spalin z nagrzewnicy gazowej?

Jedną z podstawowych cech nagrzewnic gazowych jest fakt, że w komorze spalania ogrzewane powietrze miesza się ze spalinami. W ten sposób powietrze ogrzewa się bardzo szybko, co często okazuje się nieosiągalne w przypadku innych urządzeń grzewczych. Jednocześnie fakt, że powietrze jest zanieczyszczane spalinami znacząco ogranicza możliwość zastosowania nagrzewnic gazowych.

Sposób odprowadzania spalin na zewnątrz urządzenia w dużej mierze uzależniony jest od jego wydajności. W przypadku niewielkich nagrzewnic o małej mocy wystarczające okazuje się zwykle wyprowadzanie spalin bezpośrednio na zewnątrz urządzenia, bez żadnych dodatkowych akcesoriów. Aby usunąć spaliny z pomieszczenia, wystarczy uruchomić wentylację lub otworzyć okno.

W przypadku dużych nagrzewnic o wysokiej wydajności zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu

giętkie przewody ze stali nierdzewnej. Rozprowadzenie ich po pomieszczeniu, a następnie wyprowadzenie na zewnątrz jest proste i mało kłopotliwe. Na rynku dostępne są także nagrzewnice gazowe wyposażone w specjalny wbudowany komin do odprowadzania spalin. Wystarczy podłączyć go do systemu wentylacyjnego.

Na szczególną uwagę zasługują też kondensacyjne nagrzewnice gazowe. Przed wyprowadzeniem spalin na zewnątrz, przepływają one przez wymiennik ciepła, który odzyskuje ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach. W ten sposób działanie urządzenia staje się jeszcze bardziej efektywne, a jednocześnie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Ze względu na to, że powietrze wyprowadzane z nagrzewnicy jest pomieszane ze spalinami, oprócz sprawnego systemu odprowadzania spalin należy zadbać także o efektywną wentylację. To bardzo ważne, szczególnie jeśli nagrzewnica ogrzewa pomieszczenie, w którym przebywają ludzie.