Nagrzewnice gazowe - numer jeden w ogrzewaniu dużych powierzchni
Zakładając własną działalność gospodarczą, próbujemy przede wszystkim obliczyć przyszłe zyski, rzadko natomiast bierzemy pod uwagę rozmaite wydatki, które są nieodłącznym elementem prowadzenia firmy. Zyski i straty są wliczone w prowadzenie samodzielnej działalności, jednak rozsądny właściciel te ostatnie może minimalizować. Jak to możliwe?
Tym, co wymaga dużych nakładów finansowych, w przypadku prowadzenia firmy są rachunki, jakie należy płacić za wodę czy ogrzewanie. W przypadku wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych, magazynów czy warsztatów samochodowych, koszt ogrzewania tradycyjnego - centralnego - za każdy miesiąc mógłby przyprawić o zawrót głowy.
Aby je zminimalizować, używano często przenośnych grzejników, które jednak nie były w stanie ogrzać w pełni dużych powierzchni. Od pewnego czasu receptą na te problemy stał się zakup nagrzewnic powietrza, które pozwalają skutecznie ogrzewać, często także oszczędzać na opłatach.
Producenci takich urządzeń proponują klientom różne ich typy, różniące się w zależności od materiału, który potrzebny jest do prawidłowego działania. W sklepach znajdziemy więc bez trudu nagrzewnice gazowe, elektryczne, olejowe i wodne.
Źródłem zasilania jest tu odpowiednio gaz ziemny, energia elektryczna, olej opałowy czy woda. Każde ze źródeł zasilania ma swoje wady i zalety. Podczas doboru odpowiedniego urządzenia powinno się więc brać pod uwagę potrzeby i możliwości finansowe.
Bez względu jednak na to, który typ urządzenia wybieramy, każde z tych urządzeń spełnia dwojaką funkcję. W okresie jesienno-zimowym, zgodnie z przeznaczeniem, może być wykorzystywane do ogrzewania powietrza na dużych powierzchniach. Ta funkcja dla wszystkich jest oczywista. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nagrzewnice mogą przydać się także wtedy, gdy temperatura otoczenia jest wysoka.
Nagrzewnice służyć mogą wówczas do wentylowania pomieszczeń. Pozwala to oszczędzić na kupnie osobnych urządzeń, przeznaczonych wyłącznie do wentylacji.
W zależności od potrzeb użytkowników, nagrzewnice mogą być dodatkowo wyposażone w system odprowadzania spalin, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Urządzenia bez tego systemu umieszczane są zazwyczaj na zewnątrz budynku, gdyż podczas ich działania wytwarzają się spaliny jako produk spalania określonych surowców - gazu czy oleju.
Mają coraz bardziej nowoczesny design oraz termostat, który ułatwia regulację temperatury ogrzewanych pomieszczeń. Najczęściej montowane są na ścianach, w tych pomieszczeniach, które tego ogrzewania wymagają. Dzięki temu nie trzeba tracić pieniędzy na bezproduktywne ogrzewanie pomieszczeń, które ciepła nie potrzebują.
Z dużym powodzeniem nagrzewnice stosowane są w pawilonach w centrach handlowych. Są wygodne w użyciu, bezpieczne, a co najważniejsze - ekonomiczne, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie nie muszą być tak wysokie, jak w przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania.
Także dostęp do surowców jest łatwy. Nagrzewnice gazowe zasilane są gazem z jednej bądź wielu podłączonych do siebie butli. Nagrzewnice wodne wymagają jedynie podłączenia do sieci wodnej, z której czerpią wodę potrzebną do ogrzania. Nagrzewnice olejowe z kolei, zarówno te podwieszane, jak i stacjonarne, zasilane są olejem napędowym bądź opałowym.
Cena urządzeń jest bardzo zróżnicowana. Zależy nie tylko od wybranego typu, lecz także od mocy grzewczej. W sklepach oferujących nagrzewnice, konsultanci pomagają dopasować konkretne urządzenie do potrzeb klienta.