Ogrzewanie

Wymiennik ciepła - ogrzewanie i wentylacja pomieszczeń.

Wynalazki współczesnego świata tak ułatwiają nam życie, że gdyby nie tylko koszty związane z ich zakupem, czy tez montażem nie moglibyśmy na nic narzekać. Na szczęście na taki komfort, jak centralne ogrzewanie domu, wentylacja, czy nawet klimatyzacja może pozwolić sobie większość osób.

Wyżej wymienione konstrukcje, aby mogły sprawnie działać i przynosić oczekiwane efekty muszą być wyposażone w odpowiednie wymienniki ciepła. Wymiennik ciepła to nic innego, jak urządzenie, które pozwala na wymianę energii cieplnej między dwoma substancjami: gazowymi, czy też cieplny. W wypadku ogrzewania pomieszczeń, wentylacji oraz klimatyzacji mamy oczywiście do czynienia z wymianą gazów.

Maszyną cieplną tego rodzaju, wykorzystywaną właśnie w tego typu montażach są pompy cieplne. Te wymienniki ciepła przeprowadzają proces dostarczenia energii z środowiska o niższej temperaturze do środowiska o temperaturze wyższej. Taki proces możliwy jest dzięki odpowiedniemu dostarczeniu porcji energii mechanicznej lub cieplnej z zewnątrz.

Taki wymiennik ciepła „wypompowuje” ciepło z otoczenia np. na zewnątrz budynku, nagrzewa grzałkę elektryczną, a ta z kolei przekazuje ciepło do komory urządzenia w którym się znajduje.