Pytania

Wymiennik ciepła - zalety i wady klimatyzacji.

W dzisiejszych czasach standardem stała się klimatyzacja w samochodach, biurach, a coraz częściej decydujemy się na montaż instalacji klimatyzacyjnych w naszych domach. Klimatyzacja jest rzeczą zbawienną w upalne dni, wpływa na komfort w trakcie jazdy, podczas pracy, jak również wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie w upalne letnie dni. Ale jak to zawsze bywa: wszystko ma swoje zalety i wady. Jak to jest w przypadku klimatyzacji?

Mówiąc o zaletach klimatyzacji należy wspomnieć, że wymienniki ciepła, które wykorzystuje w swojej konstrukcji nie są bardzo szkodliwe dla środowiska. Należy jednak pamiętać, że wymiennik ciepła musi być stale kontrolowane. Powinniśmy sprawdzać, czy w jego komorze nie zległa się przypadkiem pleśń, czy grzyb, ponieważ może to prowadzić do negatywnych zmian dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Nie mniej jednak bez wymienników ciepła w naszych pomieszczeniach może dojść do Syndromu Chorego Budynku. Jest to cały zespół objawów, takich jak: zawroty głowy, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, problemy z układem oddychania, podrażnienie błon śluzowych gardła oraz nosa itp. Niestety praca wymienników ciepła nie jest do końca jeszcze tak sprawna, jakbyśmy tego chcieli: zimne przeciągi mogą być problem dla osób z reumatyzmem.