Czym są mieszkaniowe stacje wymiennikowe?
Jak ogrzać dom?
odczas wybierania odpowiedniego systemu grzewczego dla naszego domu aspektem kluczowym i decydującym najczęściej jest wariant najbardziej ekonomiczny. Zazwyczaj zupełnie zapominamy o tym, by przy okazji nie szkodził on środowisku. A to poważne zaniedbanie!
Mieszkaniowe stacje wymiennikowe
Całe szczęście w nowoczesnych, współcześnie budowanych blokach coraz częściej rozwiązaniem stają się mieszkaniowe stacje wymiennikowe, które są przyjazne dla środowiska. Umożliwiają one jednocześnie ogrzanie mieszkania, jak i również zaopatrują go w ciepłą wodę w kranie.
Piony cieplne
Nowością jest, że w bloku takim znajdują się jedynie dwa piony cieplne - doprowadzający wodę do mieszkania od źródła ogrzewania, tj. kotłowni lub węzła cieplnego oraz odprowadzający ją.
Z kolei domownicy mogą swobodnie regulować dopływ ciepła dzięki urządzeniom sterującym znajdującym się w każdym mieszkaniu - czynnik grzewczy może być przesłany do kaloryferów lub na wymiennik ciepła, czyli ogrzeje wodę płynącą z kranów. Zazwyczaj jest to nierdzewny, płytowy wymiennik ciepła. W stacji wymiennikowej zazwyczaj następuje ciśnieniowa regulacja obiegu wody za pomocą hydroforu.
Ogrzewanie wody
By zwiększyć komfort ciepłej wody użytkowej można dodatkowo wyposażyć stację wymiennikową w specjalny mieszacz, który reguluje jej temperaturę w zakresie 30-60 °C.
Takie rozwiązanie jest niezwykle ekonomiczne, gdyż mieszkańcy płacą tylko za tą ilość energii, jaką faktycznie zużyli na własne potrzeby. Sami również podejmują decyzje, jaka temperatura w pomieszczeniu najbardziej im odpowiada.
Mieszkaniowe stacje wymiennikowe są prawdziwym przełomem we współczesnym ciepłownictwie! Kupując dom lub przymierzając się do zakupu mieszkania dobrze jest wziąć pod uwagę, czy posiada on nowoczesną stację wymiennikową, która znacząco obniży koszty eksploatacji naszego nowego lokum!